top of page
header-new-2.png

Cheesy Butter Noodles Recipe from "Every Way to Make Instant Ramen"

Turns out you can make homemade ramen without JUST following the package directions.
Turns out you can make homemade ramen without JUST following the package directions.Ingredients:

  • 1 pack (130g) Shin Black ramen (use noodles and seasoning packets)

  • 1 large egg, broken into a small bowl but not beaten

  • ½ teaspoon (2g) butter

  • 2 slices American cheese

  • ¼ teaspoon (1g) toasted sesame seeds

  • ½ scallion, green part only, thinly sliced on the bias


Method:

  1. Bring 2½ cups of water to a boil in a small saucepan. Add the noodles and cook for 2 minutes. Add in the seasoning packet, stir, and continue to cook for another 30 seconds.

  2. Remove the pan from the heat and carefully add the egg. Do not stir; pull the noodles over the egg and let sit for one minute to poach.

  3. Carefully transfer everything to a serving bowl, add the butter, cheese and sesame seeds and mix. Garnish with the scallions and enjoy.

1 Comment


Andriy
Andriy
Jul 05

Nedávno jsme v naší společnosti uspořádali fotbalový turnaj. Rozhodl jsem se, že se o fotbale více dozvím, abych se mohl dozvědět více o jednotlivých týmech. Hledal jsem webové stránky se sportovními informacemi a narazil jsem na https://www.appliste.cz/uefa-euro-2024-slovinsko/. Je to web o sportovních sázkách a přehledech UEFA EURO 2024. Najdete zde mnoho užitečných informací o zápasech, týmech a hráčích. Stránka také nabízí různé bonusy a akce pro nové uživatele, což je vždy příjemné. Stránka mi pomohla lépe porozumět fotbalovému dění a nyní mohu o fotbale volně diskutovat se svými přáteli.

Like

Let's Get Cooking

Recent Recipes

bottom of page