1 Dollar Mac and Cheese

The average cost of fancy mac and cheese is 7 bucks and above. Obviously, storebought is much cheaper, but making your own oven mac and cheese with multiple kinds of cheese can be done for as little as 1 dollar per serving. And it's better than 99 percent of the other mac and cheeses out there. Take it or leave it bud.



Serving Size: 2-4


INGREDIENTS:

  • 1lb Macaroni

  • 1/2 cup unsalted butter

  • 1/2 cup all-purpose flour

  • 2.5 cups whole milk

  • 1 cup heavy cream

  • salt and pepper to taste

  • small pinch of nutmeg

  • 2.5 cup grated sharp cheddar

  • 2.5 cups grated Monterey jack cheese


INSTRUCTIONS:

Method:

  1. Bring a pot of salted water to a boil.

  2. Add macaroni and boil for up to 1 minute under the packaged instructions (8-9 minutes).

  3. In a large bowl, mix together the grated cheeses.

  4. In a large pot, add unsalted butter and heat over medium heat until melted. Once melted, whisk in all-purpose flour and cook for 1 minute while stirring often. Gradually stream in whole milk and heavy cream while whisking.

  5. Once thickened, add in the mixed grated cheeses (1.5 cups at a time) and whisk until melted and combined. Season to taste with salt and an optional pinch of grated nutmeg.

  6. Drain macaroni and pour into the cheese sauce and fold together. Coat thoroughly.

  7. In a lightly greased 9x13 baking dish, add in half of the cheesy macaroni followed by the remaining grated cheese and the other half of macaroni.

  8. Optionally toss the remaining grated cheese with chopped thyme and add to the top layer of the macaroni.

  9. Bake at 350F for 20-25 minutes. Blast it under the broiler until just browned on top.